4 Ağustos 2015 Salı

Aşırı Sıcaklarda Uyumanın Yolları :)

 
Sıcaklar arttıkça uyumak bir o kadar güçleşiyor ve bende bunu yaşadığım için bu konuda bir makale yazmak istedim eğer sizde uykusuzluk çekenlerdenseniz bu makale sizin için.


Özellikle sıcak hava ve nem fazla olduğunda vücudumuz için günlük gerekli uyku düzeyinin karşılanması neredeyse imkansızlaşıyor ve uyumak için yaptığımız birçok yöntem sonuç vermiyor. Özellikle çalışan insanlar sabah güne yorgun bitkin ve halsiz başlıyor buda günlük iş hayatındaki akışı büyük ölçüde engelliyor .

Genelde soğuk duş alıp yatmak ilk akla gelen yöntemlerden yada tüm evin camları açılır ve esinti gelse de uyusak diye bekleriz ama sıcak gene de bizi bulur hatta bazen çarşafı ıslatıp yatanlar buz torbasıyla arkadaş olanlar vantilatörle yatıp sabah boynu tutulanlar hepsi sıcakla savaşmak için denenen yöntemlerdir. Peki sıcak havadan nasıl kurtulacağız?

Tıpkı soğuk hava gibi sıcak havadan kurtulmanın ilk ve en önemli şartı izolasyon dur. Eğer eviniz iyi izole edilmişse kışın soğuk yazında sıcaklara karşı koruma sağlar ama izolasyon yok ise evinizi ısıtmak veya soğutmak zor olacaktır. Günümüzde akıllı evlerde klima ve vantilatöre gerek kalmadan değişik ısıtma ve soğutma seçenekleri mevcuttur eğer  ev değiştirmeyi ve almayı düşünürseniz bu dikkat etmeniz gereken en önemli seçeneklerden birisidir.

Sıcaklarla savaşmanın en etkili yolu tabi ki klimadır. Artık lüks değil bir ihtiyaç haline gelen klimalar yaz ve kış kullanım olarak yaygınlaşmış ve hayatımıza girmiştir. Vantilatörlerde hala etkin şekilde kullanılmaktadır fakat tutulmamak için ya uzak şekilde konumlandırmak yada yatmadan 1 saat önce odadaki sıcak hava dalgasını dağıtmak hava dengesini sağlamak için kullanılmalıdır.

Genelde sabaha kadar klimalı odada yatanlarda sabah kasılıp kalma sorunu yaşanmaktadır. Bunu engellemek için klima sıcaklığını 25-26 seviyesinde ve tavana doğru çalıştırırsanız zaten derece o sıcaklığı bulduğunda çalışmayı kesecek ve oda sıcaklığını koruyacaktır. Ayrıca nemi düşürür ve yeni teknolojilerde odadaki oksijen dengesini arttırarak daha rahat ve zinde bir uyku sağlar.

Klima alırken oda nın m2 sine göre klima seçenekleri sunulmaktadır ücretsiz keşif ile alıcılar için firmalar gerekli klimanın alınmasında yardımcı olurlar. Bana göre en iyi klima markası Mitsubishi ve Daikin dır bu iki markanın klimaları hem çok kaliteli  çok sağlam hem de uzun ömürlüdür.

Bu rahatlığın devamını sağlamak sizin elinizde  düzenli bakımlarını yaparsanız uzun seneler kullanabilirsiniz.

a- Klima filtre temizliği   b- Klimanın filtre temizliği    c- Klima boru temizliği değişimi

Bu bakımların yapılması yeterlidir bu bakımları her sene cüzi fiyatlara yapan firmalarda vardır. Size tavsiyem yatmadan bir saat önce odayı soğutup klimayı kapatıp uyumanız serin bir ortamda uykuya dalmanız daha kolay ve maddi açıdan da sizi zorlamayacaktır herkese tatlı uykular :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

 

ignekutusu © 2012 Web Design by Ipietoon Blogger Template and Home Design and Decor Vector by Webdesignhot